Épületgépész technikus

Épületgépész technikus

Épületgépész technikus
Szakmai oktatás
  1.             JELENTKEZÉSI LAP

2019. évi LXXX. törvény a szakképzésről és a 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet a szakképzési törvény végrehajtásáról

  1.  
  2. HIDRA Szakképző Iskola  szervezésében.
  3.  
  4.  
  5. Az ágazat megnevezése: Épületgépészet
    1. A szakma megnevezése: Épületgépész technikus
    2. A szakma azonosító száma: 5 07320701

 

 

 

Az épületgépész technikus képzés célja, hogy olyan szakembereket képezzen, akik megfelelő elméleti és gyakorlati tudással rendelkeznek az épületek gépészeti rendszereinek tervezéséhez, kivitelezéséhez, üzemeltetéséhez és karbantartásához. A képzés során a tanulók megismerkednek a fűtési, hűtési, szellőzési, vízellátási, csatornázási és gázellátási rendszerek működésével, valamint a hozzájuk kapcsolódó műszaki, technológiai és szabályozási ismeretekkel. A cél az, hogy a végzett technikus képes legyen önállóan vagy mérnöki irányítás mellett közreműködni épületgépészeti rendszerek tervezésében, kivitelezésének irányításában, üzembe helyezésében, valamint a későbbi ellenőrzési és karbantartási feladatok ellátásában. Emellett fontos szerepet kap a munkavédelem, a környezettudatosság, az energiahatékonyság és az informatikai eszközök alkalmazása is, amelyek mind hozzájárulnak a modern, fenntartható épületüzemeltetés megvalósításához.

 

Az épületgépész technikus képzés célcsoportját elsősorban olyan fiatalok és felnőttek alkotják, akik érdeklődnek a műszaki területek, különösen az épületgépészet és az energiarendszerek működése iránt. A képzés azok számára ajánlott, akik szeretnének korszerű, piacképes szaktudást szerezni az épületek gépészeti rendszereinek tervezésében, kivitelezésében és üzemeltetésében. A célcsoportba tartoznak a középiskolai tanulók, akik technikusi végzettség megszerzésére törekszenek, valamint azok az érettségizett fiatalok, akik gyakorlatorientált műszaki pályát keresnek. Emellett a képzés lehetőséget kínál felnőtt tanulók, pályamódosítók számára is, akik szeretnének új szakmát tanulni, vagy meglévő tudásukat bővíteni az építőipar vagy az energetikai szektor területén. A képzés különösen azoknak szól, akik gyakorlatias szemlélettel rendelkeznek, szívesen dolgoznak technikai eszközökkel és rendszerekkel, valamint fontos számukra a környezettudatosság és az energiahatékony megoldások alkalmazása.

 

Az épületgépész technikus feladata biztosítani egy épület kényelmes használatához a megfelelő épületgépészeti technológiákat, ellátni az épületek gépészeti szerelésével, felújításával és karbantartásával kapcsolatos feladatokat. A felhasználó számára megfelelő komfortérzetet biztosító gépészeti rendszereket épít ki, víz- és szennyvízelvezető rendszereket alakít ki. Az épületgépészeti ágazat számos szakágra bontható: központifűtés, hűtés- és klímatechnika, vízellátás-csatornázás, gázellátás, szellőzés- és légtechnika, szabályozás, épületfelügyeleti rendszerek. A technikus feladata közé tartozik koordinálni az egyes szakági szerelőket olyan módon, hogy közben velük közösen is szerelési munkát végez. Szakági tervegyeztetést követően a kivitelezési dokumentáció alapján ellátja a munkaszervezési feladatokat. Kiszámolja az anyagszükségletet, árajánlatokat készít munkafolyamati szinten lebontva. Előkészíti a vállalkozási szerződéseket, ütemtervet készít az egyes szakágakra vonatkozóan, mind a szerződés mellékleteként, mind az irányítása alá tartozó szerelők számára. Kitölti, kezeli az egyes kivitelezési dokumentumokat, vezeti az építési naplót vagy az e-építési naplót, lefolytatja az átadás-átvételi eljárásokat. Ellenőrzi az egyes szerszámok, eszközök műszaki állapotát, elvégzi a szükséges karbantartási feladatokat, figyeli, betartja és betartatja a munkavédelmi és biztonságtechnikai előírásokat a szerelés/kivitelezés során. Elvégzi a gépészeti rendszerek próbaüzemeltetését és az esetlegesen felmerülő hibákat kijavítja, elhárítja. Elvégzi a hidraulikai és légtechnikai beszabályozási és beállítási feladatokat. Az épületgépész technikus kapcsolatot tart a megrendelővel, javaslatokat tesz az energiahatékonyságot és a gazdaságosságot szem előtt tartva a technológiai megoldásokra. Dokumentáció alapján a megújuló energiaforrásokból előállított energia használatának előmozdításáról szóló, 2018. december 11-i (EU) 2018/2001 európai parlamenti és tanácsi irányelv IV. melléklet 6. pont c) alpontjában a hőszivattyúk üzembe helyezése, valamint a d) alpontjában a napkollektoros rendszerek üzembe helyezése tekintetében meghatározott ismeretekkel és kulcskompetenciákkal összhangban hőszivattyús, illetve napkollektoros rendszert szerel.

 

Az Épületgépész technikus szakmai képzésre jelentkezéshez szükséges dokumentumok:

  • iskolai bizonyítvány ( érettségi )
  • egészségügyi alkalmasság (szakmai orvosi alkalmassági )
  • 40.000.- Ft regisztrációs díj befizetése (beleszámít a tandíjába),ezzel biztosítja helyét a képzésre.

Kérdésed van? Segítünk!

Csak előbb kattints ide.